Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

Siyah sarımsak bir sarımsak çeşidi değildir, topraktan hasat edilen normal beyaz sarımsağa Maillard Reaksiyonu uygulanarak elde edilir. Bu süreçte saımsaklar belirli seviyede ısıya maruz bırakılır, özel hazırlanmış bir ortamda belirli seviyedeki nem ve ısıda haftalarca reaksiyonun tamamlanması beklenir. Bu sürecin sonunda sarımsak dişleri kararır, tatlı bir tada sahip olurlar ve besin değerleri olağanüstü oranlarda katlanıp artarak sarımsak daha verimli hale gelir.

Maillard reaksiyonu karamelizasyon sürecinde olduğu enzimatik olmayan esmerleşmenin bir çeşididir. Karamelizasyondan farklı olarak Maillard reaksiyonu oda sıcaklığında meydana gelir ve oldukça komplike bir işlemdir. Haftalarca süren bu işlemde değişken ısı, ışık ve nem oranına maruz bırakılan ve Maillard reaksiyonuna uğrayan sarımsaklar esmerleşerek siyah rengini alırlar ve bu süreçte indirgen şekerler amino asitlerle reaksiyona girerek farklı bir tat, koku oluşturur, işlem sonucunda ise besin değerleri katbekat artar.

Reaksiyon sonucu sarımsak keskin kokusunu ve tadını bırakarak hafif bir koku ve tatlımsı bir tada sahip olur. Siyah sarımsak normal sarımsağın aksine ağzınızda koku bırakmaz ve sizi rahatsız etmez. Aynı şekilde tatlımsı tadı sayesinde tüketimi hem daha kolay hem de daha keyifli hale gelir.

Siyah sarımsağın her gün iki-üç diş çiğneyerek ya da küçük parçalara bölünerek tüketilmesi önerilir. Siyah sarımsağın baş, diş ve püre formları mevcuttur. Siyah sarımsaktan en iyi şekilde faydalanılabilmesi için uzun süreli kullanım tavsiye edilir. Siyah sarımsak, rahatsız edici koku ya da keskin bir tada sahip olmadığı için rahatlıkla tüketilebilir. Sabah aç karnına siyah sarımsak tüketebilirsiniz ve siyah sarımsak midede yanma yapmaz.

Siyah sarımsak birçok farklı tarif ile yemeklerde kullanılabilir ve sofranıza yepyeni bir tat katabilir. Dilerseniz siyah sarımsak püresini salatalarınızı farklı bir lezzet ile taçlandırmak için kullanabilir, kızarmış ekmek üzerine sürerek tüketebilir ya da pizza ve benzeri hamur işlerinde değişik bir hava yakalamak için kullanabilirsiniz. Siyah sarımsak ayrıca damak tadınıza uygun olarak farklı tarifler ve soslarla yemeklerde size müthiş bir özgürlük ve yaratıcılık sunar.

Her ne kadar sarımsak ilaç endüstrisinde yoğun olarak kullanılsa da siyah sarımsak bir ilaç değil, bir besin takviyesidir. Siyah sarımsak zenginleştirilmiş besin değerleri ile normal sarımsaktan çok daha yararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü WHO, yetişkinler için günlük 2-5 gr sarımsak ve türevlerinin tüketimini önermektedir.

Siyah sarımsak normal sarımsağın Maillard reaksiyonu sayesinde yaşlandırılmış halidir. Yaşlandırılmış sarımsak kokusuzdur ve normal çiğ sarımsağa göre içerisindeki faydalı maddeler kat be kat artmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın ilgili hususlardaki tebliğine göre siyah sarımsağın hangi hastalıklara iyi geldiği ve endikasyonları konusunda web sitemizde herhangi bir bilgi vermek ve sağlık beyanında bulunmak kanunen yasaktır.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, herhangi bir alerjiniz ya da hassasiyetiniz olmadığı durumlarda siyah sarımsak yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkes tarafından tüketilebilir. Tüketim sırasında beklenmeyen bir etki ile karşılaşırsanız en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Not: Tansiyonu sürekli düşük seyreden kişiler, doktora danışarak kullanmalıdır.

Siyah sarımsak kullanımı genellikle güvenli olarak düşünülmektedir, ancak potansiyel yan etkilerinin her zaman dikkate alınması gerekmektedir.

Bazı insanlar sarımsak alerjisi sebebiyle astım, burun akıntısı, dermatit gibi çeşitli reaksiyonlara maruz kalabilir. Eğer sarımsak alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız kullanımınızı azaltarak etkilerin devam etmediğini gözlemleyebilir ve ön tanı için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Sarımsağın sağlığa yararlı en belirgin etken maddesi S-allyl cysteine yani SAC maddesidir. SAC, allicin maddesinin reaksiyona girmesi ile ortaya çıkar. Allicin, sarımsağın baskın tiosülfanı olup sarımsağın tipik ve etkili kokusunun kimyasal kaynağıdır. Sarımsak bütünlüğü bozulduğunda ya da belirli bir ısıya maruz kaldığında, kendisini korumak için allicin maddesi salgılar. Maillard reaksiyonu ile sarımsağın içerdiği allicin maddesi yüksek oranda SAC maddesine dönüştürülerek besin değerleri artmış olur. Ayrıca vitamin değerleri ve sağlığa faydalı diğer maddelerin de hangi oranda arttığını sitemizde belirtilen akademik kaynaklarda görebilirsiniz.

Araştırmalara göre Dünya’nın en iyi sarımsakları selenyum oranının yüksek olduğu topraklarda yetişir. Selenyum maddesinin de en yüksek olduğu topraklar Kastamonu Taşköprü ilçesinin belli bölgelerinde bulunmaktadır. Kırtorun ekibi, doğası gereği en yüksek allicin, selenyum ve Allyl propyl disulfide oranına sahip sarımsakları özenle seçip, hiçbir kimyasal bileşen kullanmadan, yalnızca doğal yöntemler kullanılarak elde eder. Kırtorun siyah sarımsak, genetiği bozulmamış ve en verimli topraklardan elde edilen yüksek besin değerlerine sahip bu sarımsakları sizin için toplayıp siyah sarımsak haline getirerek bu üründen en fazla yararı elde etmenizi sağlar.

En yüksek kalitedeki sarımsakları, özel bir ortamda özel bir işlem ile en kaliteli siyah sarımsaklara dönüştürüyoruz. Bu yüzden Kırtorun Siyah Sarımsak tartışmasız olarak Dünya’da en yüksek besin değerlerine sahip siyah sarımsaklarıdır.

Taşköprü sarımsağı hem ülkemizde hem de dünyada üretilen sarımsak türlerinin tamamından daha yüksek besin değerlerine sahiptir. Taşköprü sarımsağı yüksek ve yeterli Selenyum miktarına sahip tek sarımsaktır ve herhangi bir şekilde genetik formasyonu değiştirilmemiştir.

Sarımsağa kokusunu veren kükürtlü ve eterli yağlardan oluşan Allylpropyldisülfid miktarı ülkemizde yetişen tüm sarımsaklardan daha fazladır.

Türkiye’nin Kastamonu iline bağlı Taşköprü ilçesinde belirli sarımsak tarlalarının bulunduğu topraklar germanyum ve selenyum açısından son derece yüksek değerlere sahiptir. Bu topraklarda yetişen sarımsak Dünya’daki en yüksek besin değerlerine sahiptir ve sayısız çabaya rağmen başka hiçbir yerde aynı besin değerlerine sahip sarımsak yetiştirilememiştir. Yüksek besin değerleri yüzünden burada yetişen sarımsaklardan elde edilen siyah sarımsağa Siyah Altın diyoruz.

Siyah sarımsağın raf ömrü paketi açıldıktan sonra ortalama 1 yıl, kapalı pakette ise ortalama 2 yıl olarak belirlenmiştir.

Siyah sarımsağınızı paketi açıldıktan sonra ağzı kapalı olarak serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Çok fazla ısıya ve ışığa maruz bırakılmaması tavsiye edilir.

TESLİMAT

Türkiye’de bulunan her adrese PTT kargo ile gönderim sağlıyoruz.

Kargonuz 1-2 iş günü içinde elinize ulaşır. Hava koşulları vb. nedenlerle aksamalar olması durumunda müşteri temsilcilerimiz tarafından bilgilendirilirsiniz.

ÖDEME YÖNTEMİ

Siparişinizi websitemiz üzerinden kredi veya banka kartlarıyla ya da kapıda ödeme seçeneğiyle verebilirsiniz.

Kapıda ödeme seçeneği sadece nakit alışverişler için kullanılmaktadır.